[us_single_image image=”7291″ size=”full”]
CV

Data şi locul naşterii:

01 ian.1943, Șura Mare jud. Sibiu, România.

Starea civilă:

căsătorit

Studii:

  • 1956 – 1960, Liceul Nr 2 în Sibiu;
  • 1960 Premiul III la etapa finală a Olimpiadei de Matematică în Bucureşti
  • 1960 – 1965, Facultatea de Matematică-Mecanică, Secţia Mașini de Calcul, Universitatea  „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca; diplomă de merit
  • 1980: Doctor în matematică, titlul tezei: Contribuții la teoria mulțimilor convexe, cu aplicații ale teoriei celei mai bune aproximări , susţinută la Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca,  Facultatea de Matematică și Informatică; conducator ştiinţific: acad. Dimitrie D. Stancu.
  • 1981 – 1982 de 3 ori cîte 3 luni bursă de cercetare Humboldt la “Institut für Angewandte Mathematik der Universität Hamburg“, bursă primită în vara anului 1973 iar pașaportul si viza primite doar in august 1981

Activități:

  • 1965 – 1975: Institutul de Calcul al Academiei Române,Filiala Cluj (ICTP), cercetător știinţific;
  • 1975 – 1986: Institutul de Tehnică de Calcul (ITC), cercetător știinţific principal gradul 3;
  • 1971 – 1986: referent la revistele “Zentralblatt für Mathematik” și “Mathematical Reviews”
  • 1986 octombrie: emigrat in Germania
  • 1986 – 2005: Informatician in Germania la firmele Haak-Computer in Königstein, Hessische Landesanstalt für Umwelt în Wiesbaden, Medvantis în Wiesbaden
  • 2005 – prezent: Pensionar

Limbi străine:

germană, engleză

Participări la Congrese știinţifice:

1) XV. Internationales Wissenschaftliches Kolloquium der Technischen Hochschule Ilmenau (R.D.G.) 28.09 – 02.10.1970, A1 p. 181-186.
2) Școala de vară in Erice (Sicilia) 1971
3) Österreichischer Mathematikerkongress 17. – 21.09.1973 in Viena
4) Seminar de Teoria Grafurilor III, 21. – 22.10.1983 in Brașov
5) Ședinta de comunicări la Facultatea de Matematică, Universitatea din Cluj-Napoca, 16.04.1984
6) Conference on Convexity 5. – 11.07.1981 Technische Universität Wien
7) Combinatorics ’84, An International Conference 24.-29.09.1984 in Bari (Italia)
8) Combinatorics 2004, the 12th Italian Conference in Combinatorics 13.-18.09.2004 in Acireale – Capomulini (Italia)
9) Hypergraphs, Graphs and Designs – HyGraDe 2017 în Sant’Alessio Siculo (Sicilia) 20. – 25.06.2017


sursa: H. Kramer

versiune: 24 martie, 2018.

Publicatii

Articole stiintifice

  • H. Kramer, On a characteristic property of the sphere, 11pp, submitted.
  • H. Kramer, Boundaries of smooth strictly convex sets in the Euclidean plane R², Open Journal of Discrete Mathematics, 7 (2017) pp. 71-76, https://doi.org10.4236/ojdm.2017.72008
  • H. Kramer, A.B. Németh, Family of closed convex sets covering faces of a simplex, arXiv: 1510.05877v1 [cs.GT] 20 Oct 20
  • H. Kramer, A.B. Németh, Supporting sphere for a special family of compact convex sets in the Euclidean space, Mathematica Pannonica 19 (2008) 1, 3-12.
  • H. Kramer, F. Kramer, A survey on the distance-colouring of graphs, Discrete Mathematics, 308 (2008) 422-426.
  • H. Kramer, On a special family of compact convex sets in the Euclidean plane R², Mathematica Pannonica 17 (2006) No. 2, 255-265.
  • H. Kramer, F. Kramer, On the generalized chromatic number, Annals of Discrete Mathematics, 30 (1986) 275-284.
  • H. Kramer, F. Kramer, Asupra numărului cromatic generalizat, Seminarul de Teoria Grafurilor III, (Brașov) 21-22 Okt. 1983.
  • H. Kramer, F. Kramer, Asupra numărului cromatic γ(3,G) al grafelor bipartite, E. E. A. – Automatica si Electronica, 27 (1983) 2, 85-88.
  • H. Kramer, Contribuţii la Teoria Mulţimilor Convexe cu Aplicaţii ale Teoriei celei mai bune aproximări, Teză de doctorat, Universitatea „Babeș-Bolyai“ Cluj-Napoca (1980) 140 p.
  • H. Kramer, Hyperparallelograms inscribed to convex bodies, Mathematica 22 (45) (1980) 67-70.
  • H. Kramer, Boundaries of smooth strictly convex plane sets, Mathematica – L’analyse numer. theor. approx., 8 (1979) 1, 59-66.
  • H. Kramer, A characterisation of boundaries of smooth strictly convex plane sets, Mathematica – Anal. numer. theor. approx. 7 (1978) 1, 61-65.
  • H. Kramer, A Helly-type theorem for arcwise connected sets in the plane, Mathematica – Anal. numer. theor. approx. 6 (1977) 1, 37-42.
  • H. Kramer, A.B. Nemeth, Aplicarea teoremei de punct fix a lui Brouwer in geometria corpurilor convexe, Analele Universităţii din Timișoara, Ser. St. Mat. 13 (1975) 1, 33-39 (1977).
  • H. Kramer, Observaţii asupra mulţimilor r-convexe, Revista de analiză numerică și teoria aproximaţiei, 3 (1974) 2, 117-120.
  • H. Kramer, A.B. Nemeth, Equally spaced points for families of  compact sets in Euclidean spaces, Archiv der Mathematik 25 (1974) 198-202.
  • H. Kramer, A.B. Nemeth, Equally spaced points for families of compact convex sets in Minkowski spaces, Mathematica 15 (38), 1, (1973) 71-78.
  • H. Kramer, Eine Schnitteigenschaft der Stützfunktionen kompakter Mengen im Rn, Mathematica 15 (38), 1, (1973) 57-69.
  • H. Kramer, Supporting spheres for families of sets in product spaces, Revue d’analyse numerique et de la Theorie de l’approximation, 2 (1973) 49-53.
  • H. Kramer, A.B. Nemeth, Supporting spheres for families of  independent convex sets, Archiv der Mathematik 24 (1973) 91-96.
  • H. Kramer, A.B. Nemeth, Triangles inscribed in smooth closed arcs, Revue d’analyse numerique et de la Theorie de l’approximation, 1 (1972) 63-71.
  • H. Kramer, F. Kramer, Schranken für den Diameter eines Graphen, Studia Scient. Math. Hungarica 5 (1970), 283-287.
  • H. Kramer, Beziehungen zwischen dem Diameter eines Graphen und dem Minimum der k-Grade seiner Knotenpunkte, XV. Internationales Wissenschaftliches Kolloquium der Technischen Hochschule Ilmenau 1970, 181-186.
  • H. Kramer, F. Kramer, Ein Färbungsproblem der Knotenpunkte eines Graphen bezüglich der Distanz p, Revue Roumaine de Math. Pures et Appl. 14 (1969) 7, 1031-1038.
  • H. Kramer, F. Kramer, Une probleme de coloration des sommets d’un graphe, Comptes Rendus Acad. Sc. Paris t. 268, p. 46-48 (1969).
  • H. Kramer, Über einige Ungleichungen zwischen den Nullstellen eines Polynoms und seiner ersten Ableitung, Mathematica 10 (33), 2, 1968, 89-93.
  • H. Kramer, Über einen Satz von Fenchel, Mathematica 9 (32), 2, 1967, 281-283.
Meniu