[us_single_image image=”6908″ size=”us_600_0″]
Sumar

Alexandru Nemeth, fost membru al Institutului de Calcul, intre 1960-1990.

Membru remarcant al Scolii de Analiza Numerica si Teoria Aproximarii.

Membru extern al Academiei Ungare de Stiinte.

CV

Născut la Cluj, 31 decembrie, 1938.

Studii:

  • Gimnaziu ṣi liceu: din 1950, la Liceul Mixt Maghiar, ulterior Şcoala Medie Nr. 3, bacalaureat 1956.
  • Studii universitare: din 1956 Facultatea de Matematică ṣi Fizică a Universităṭii Bolyai, ulterior Facultatea de Matematică ṣi Fizică a Universităṭii Babeṣ-Bolyai; licenṭiat în Matematică ṣi Fizică în 1960.

Cariera profesională:

  • Din 1960 pȃnă în 1990 cercetător stagiar, cercetător ṣi cercetător principal III la Institutul de Calcul al Academiei RSR, Filiala Cluj.
  • Din 1990 pȃnă în 1995 conferenṭiar, apoi profesor pȃnă în 2006 la Catedra de Teoria Funcṭiilor, Facultatea de Matematică ṣi Informatică a Universităṭii Babeṣ-Bolyai din Cluj.

Grade ṣtiinṭifice:

  • Doctor în matematici.
    Teza de doctorat: Transformări ale sistemelor lui Cebîṣev,
    Susṭinut în 1971 la Institutul de Calcul. Conducător T. Popoviciu.
  • Academician: din 2007 membru extern al Academiei de Ştiinṭe Maghiare.

Rezultate ṣi publicaṭii ṣtiinṭifice în domeniile:

  • Teoria jocurilor matriciale;
  • Teoria celei mai bune aproximaṭii;
  • Ecuaṭii diferenṭiale ordinare;
  • Geometrie convexă;
  • Proiecṭii pe conuri ṣi teoria complementarităṭii;
  • Geometrie liniară;
  • Minimizare neconvexă;
  • Topologie generală;
  • Algebre Jordan.

In jur de nouăzeci de lucrări publicate în ṭară ṣi în străinătate, referate în reviste referate, Referativnii Jurnal, Mathematical Reviews, Zentrallblatt für Mathematik.

Activitatea didactică:

  • Cursuri universitare în domeniul algebrei liniare, teoria probabilităṭilor ṣi statistică, topologie generală, teoria funcṭiilor reale, teoria funcṭiilor complexe, teoria funcṭiilor convexe, optimizare vectorială, teoria aproximării.
  • Trei cursuri universitare tipărite, ṣi mai multe capitole în monografii.

(sursa: A. Németh)

Publicatii
  • A.B. Németh, S.Z. Németh, Order isotonicity of the metric projection onto a closed convex cone,  preprint arXiv 1602.04743, 2016 – arxiv.org
  • A.B. Németh, S.Z. Németh, Linear complementarity on simplicial cones and the congruence orbit of matrices,  preprint arXiv 1608.08895, 2016 – arxiv.org
  • Kramer, A.B. Németh, Family of closed convex sets covering the faces of a simplex, preprint arXiv 1510.05877, 2015 – arxiv.org
  • A.B. Németh, Sphere covering by minimal number of caps and short closed sets, preprint arXiv 1512.06361, 2015 – arxiv.org
  • A.B. Németh, S.Z. Németh, Isotonicity of the projection onto the monotone cone,  preprint arXiv 1201.4677, 2012 – arxiv.org
  • A.B. Németh, S.Z. Németh, How to project onto the monotone cone using Pool Adjacent Violators  type algorihms, preprint arXiv 1201.2343, 2012 – arxiv.org
  • Ekárt, A.B. Németh, S.Z. Németh, Rapid heuristic projection on simplicial cones, preprint arXiv 1001.1928, 2010 – arxiv.org
  • Németh, A. B.; Németh, S. Z. Lattice-like subsets of Euclidean Jordan algebras. Essays in mathematics and its applications, 159–179, Springer, [Cham], 2016. MR3526919
  • Németh, A. B.; Németh, S. Z. Isotonic regression and isotonic projection. Linear Algebra Appl. 494 (2016), 80–89. MR3455687
  • Németh, A. B.; Németh, S. Z. Isotone retractions onto the positive cone of the ordered Euclidean space. Mathematics without boundaries, 381–396, Springer, New York, 2014. MR3330710
  • Guyader, Arnaud; Jégou, Nicolas; Németh, Alexander B.; Németh, Sándor Z. A geometrical approach to iterative isotone regression. Appl. Math. Comput. 227 (2014), 359–369. MR3146323
  • Németh, A. B.; Németh, S. Z. Lattice-like operations and isotone projection sets. Linear Algebra Appl. 439 (2013), no. 10, 2815–2828. MR3116394
  • Németh, A. B.; Németh, S. Z. A duality between the metric projection onto a convex cone and the metric projection onto its dual. J. Math. Anal. Appl. 392 (2012), no. 2, 171–178. MR2917295
  • Németh, S. Z.; Németh, A. B. About the existence of an isotone retraction onto a convex cone. J. Convex Anal. 18 (2011), no. 3, 707–720. MR2858090
  • Németh, A. B.; Németh, S. Z. How to project onto an isotone projection cone. Linear Algebra Appl. 433 (2010), no. 1, 41–51. MR2645063
  • Kramer, Horst; Németh, A. B. Supporting sphere for a special family of compact convex sets in the Euclidean space. Math. Pannon. 19 (2008), no. 1, 3–12. MR2426779
  • Isac, G.; Németh, A. B. A relation between nuclear cones and full nuclear cones. Aust. J. Math. Anal. Appl. 2 (2005), no. 2, Art. 13, 10 pp. MR2188226
  • Németh, A. B. The Fenchel-Young duality and the best approximation problem. Pure Math. Appl. 15 (2004), no. 1, 55–62 (2005). MR2145411
  • Németh, A. B. Regular ordering and existence of minimum points in uniform spaces and topological groups. Positivity 8 (2004), no. 3, 305–313. MR2120125
  • Németh, A. B. The facial structure of the finite dimensional latticial cone. Math. Pannon. 15 (2004), no. 2, 175–198. MR2098673
  • Németh, A. B. Ordered uniform spaces and variational problems. Ital. J. Pure Appl. Math. No. 16 (2004), 183–192. MR2091725
  • Németh, A. B. Characterization of a Hilbert vector lattice by the metric projection onto its positive cone. J. Approx. Theory 123 (2003), no. 2, 295–299. MR1990103
  • Németh, A. B. On the interpolation shadow of a finite dimensional subspace of a normed space. East J. Approx. 8 (2002), no. 2, 145–150. MR1983846 MR1891716 Reviewed
  • Németh, A. B. Ekeland's variational principle in ordered abelian groups. Nonlinear Anal. Forum 6 (2001), no. 2, 299–312. (Reviewer: A. Göpfert) 58E17 (49J53 58E30)
  • Németh, A. B. Geometry of regular plane sets and Chebyshev system theory. Math. Pannon. 11 (2000), no. 1, 63–76. MR1740737
  • Németh, A. B. A Chebyshev system approach to the boundary behaviour of the sublinear functions. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 43 (1998), no. 4, 71–83. MR1858936
  • Németh, A. B. Augmentation to a periodic Chebyshev system of three functions. Mathematica 40(63) (1998), no. 2, 259–267. MR1746529
  • Németh, A. B. A Chebyshev system approach to the boundary behaviour of the sublinear functions. Approximation and optimization, Vol. I (Cluj-Napoca, 1996), 323–326, Transilvania, Cluj-Napoca, 1997. MR1487114
  • Németh, A. B. On two notions of generalized convexity and the boundary behaviour of the bivariate convex functions. Pure Math. Appl. 6 (1995), no. 2-3, 251–271. MR1430276
  • Németh, A. B. The axiom of Archimedes, hemispaces, hypercones and ϵ-efficiency. Seminar on Mathematical Analysis (Cluj-Napoca, 1993–1994), 79–94, Preprint, 94-7, Babeş-Bolyai Univ., Cluj-Napoca, 1994. MR1439549
  • Németh, A. Convex operators: some subdifferentiability results. Optimization 23 (1992), no. 4, 275–301. MR1238430
  • Isac, George; Németh, Alexandru B. Isotone projection cones in Euclidean spaces. Ann. Sci. Math. Québec 16 (1992), no. 1, 35–52. MR1173932
  • Isac, G.; Németh, A. B. Isotone projection cones in Hilbert spaces and the complementarity problem. Boll. Un. Mat. Ital. B (7) 4 (1990), no. 4, 773–802. MR1086704
  • Isac, G.; Németh, A. B. Projection methods, isotone projection cones, and the complementarity problem. J. Math. Anal. Appl. 153 (1990), no. 1, 258–275. MR1080130
  • Isac, G.; Németh, A. B. Every generating isotone projection cone is latticial and correct. J. Math. Anal. Appl. 147 (1990), no. 1, 53–62. MR1044685
  • Németh, A. B. A summation criterion for normal cones in Fréchet spaces. Seminar on Optimization Theory, 81–90, Preprint, 89-8, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1989. MR1130197
  • Németh, A. B. Ordered Fréchet spaces with universal subdifferentiability properties. Seminar on Functional Analysis and Numerical Methods, 85–94, Preprint, 89-1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1989. MR1043697
  • Németh, A. B. Normality, regularity, latticiality and order completeness of ordered Fréchet spaces. Seminar on Mathematical Analysis (Cluj-Napoca, 1988–1989), 93–98, Preprint, 89-7, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1989. MR1043191
  • Németh, A. B. Between Pareto efficiency and Pareto ϵ-efficiency. Optimization 20 (1989), no. 5, 615–637. MR1015432
  • Németh, A. B. The Dini theorem and normal cones in Banach spaces. Seminar on Mathematical Analysis (Cluj-Napoca, 1987–1988), 113–124, Preprint, 88-7, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1988. MR0989607
  • Németh, A. B. Regularity of sets in ordered locally convex spaces and the existence of Pareto efficient points. Seminar on Optimization Theory, 81–90, Preprint, 87-8, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1987. MR0977094
  • Németh, A. B. Subdifferentiability of convex operators ranging in latticially ordered Banach spaces. Seminar on Functional Analysis and Numerical Methods, 115–120, Preprint, 87-1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1987. MR0977082
  • Németh, A. B. Domination of cones and subdifferentiability of convex operators. Seminar on Functional Analysis and Numerical Methods, 103–114, Preprint, 87-1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1987. MR0977081
  • Isac, G.; Németh, A. B. Corrigendum to: “Monotonicity of metric projections onto positive cones of ordered Euclidean spaces” [Arch. Math. (Basel) 46 (1986), no. 6, 568–576; MR0849864]. Arch. Math. (Basel) 49 (1987), no. 4, 367–368. MR0913170
  • Németh, A. B. On Alfred Haar’s original proof of his theorem on best approximation. A. Haar memorial conference, Vol. I, II (Budapest, 1985), 651–659, Colloq. Math. Soc. János Bolyai, 49, North-Holland, Amsterdam, 1987. MR0899565
  • Németh, A. B. On the subdifferentiability of convex operators. J. London Math. Soc. (2) 34 (1986), no. 3, 552–558. MR0864457
  • Németh, A. B. A nonconvex vector minimization problem. Nonlinear Anal. 10 (1986), no. 7, 669–678. MR0849956
  • Isac, G.; Németh, A. B. Monotonicity of metric projections onto positive cones of ordered Euclidean spaces. Arch. Math. (Basel) 46 (1986), no. 6, 568–576. MR0849864
  • Németh, A. B. Monotone sequence property and directional minorability of convex operators are equivalent. Proceedings of the colloquium on approximation and optimization (Cluj-Napoca, 1985), 303–306, Univ. Cluj-Napoca, Cluj-Napoca, 1985. MR0847282
  • Németh, A. B. On some universal subdifferentiability properties of ordered vector spaces. Seminar of functional analysis and numerical methods, 93–116, Preprint, 85-1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1985. MR0832507
  • Németh, A. B. Simultaneous transformation of the order and of the topology by nonlinear operators. Seminar of functional analysis and numerical methods, 135–158, Preprint, 84-1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1984. MR0785379
  • Németh, A. B. Sequential regularity and the directional differentiability of convex operators are equivalent. Seminar of functional analysis and numerical methods, 123–134, Preprint, 84-1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1984. MR0785378
  • Németh, A. B. Linear operators that transform a normal cone in completely regular cones. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 28 (1983), 3–15. MR0743567
  • Németh, A. B. Vector minimization principles with and without the axiom of choice. Seminar of functional analysis and numerical methods, 155–166, Preprint, 83-1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1983. MR0719400
  • Németh, A. B. Normal cone valued metrics and nonconvex vector minimization principle. Seminar of functional analysis and numerical methods, 117–154, Preprint, 83-1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1983. MR0719399
  • Németh, A. B. Summation criteria for regular cones with applications. Seminar of Functional Analysis and Numerical Analysis, pp. 99–124, Preprint 1981, 4, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1981. MR0671749
  • Németh, A. B. Near to minimality in ordered vector spaces. Mathematica (Cluj) 23(46) (1981), no. 2, 239–243 (1982). MR0670536
  • Németh, A. B. The nonconvex minimization principle in ordered regular Banach spaces. Mathematica (Cluj) 23(46) (1981), no. 1, 43–48. MR0649383
  • Németh, A. B. The nonconvex minimization principle in ordered regular Banach spaces. Seminar of Functional Analysis and Numerical Methods, pp. 51–59, Preprint 1980, 1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1980. MR0658498
  • Németh, A. B. Near to minimality in ordered vector spaces. Seminar of Functional Analysis and Numerical Methods, pp. 44–50, Preprint 1980, 1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1980. MR0658497
  • Németh, A. B. Nonlinear operators that transform a wedge. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 25 (1980), no. 4, 55–69. MR0631846
  • Németh, A. B. Nonlinear operators that transform a wedge. Seminar of Functional Analysis and Numerical Methods, pp. 21–43, Preprint 1980, 1, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1980. MR0658496
  • Németh, A. B. The comparison of the Michal-Bastiani and of the Clarke subdifferential. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 25 (1980), no. 3, 60–65. MR0619533
  • Németh, A. B. Some differential properties of the convex mappings. Mathematica (Cluj) 22(45) (1980), no. 1, 107–114. MR0618035
  • Németh, A. B. Existence of Pareto subgradients of finite-dimensional range. Proceedings of the Third Colloquium on Operations Research (Cluj-Napoca, 1978), pp. 188–193, Univ. Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, 1979. MR0622039
  • Németh, A. B. Existence of algebraic subgradients for convex mappings. Mathematica (Cluj) 21(44) (1979), no. 2, 155–161. MR0594876
  • Németh, A. B. Strictly positive linear functionals and Pareto subgradients of minimal range. Arch. Math. (Basel) 33 (1979/80), no. 5, 466–469. MR0567368
  • A.B. Németh, A geometrical approach to conjugate point classification for linear differential equations. Rev. Anal. Numér. Théor. Approx. 4 (1975), no. 2, 137–152 . MR0594943
  • Kramer, H.; Németh, A. B. The application of Brouwer’s fixed point theorem to the geometry of convex bodies. (Romanian) An. Univ. Timişoara Ser. Şti. Mat. 13 (1975), no. 1, 33–39 (1977). MR0467528
  • A.B. Németh, Conjugate point classification with application to Chebyshev systems. Rev. Anal. Numér. Théorie Approximation 3 (1974), no. 1, 73–78. MR0377387
  • Kramer, Horst; Németh, A. B. Equally spaced points for families of compact sets in Euclidean spaces. Arch. Math. (Basel) 25 (1974), 198–202. MR0348632
  • Németh, A. B. Unrestricted differential n-parameter families. II. Relation with disconjugacy. Mathematica (Cluj) 15(38) (1973), 89–100. MR0508436
  • A.B. Németh, Approximation theory and imbedding problems. Rev. Anal. Numér. Théorie Approximation 2 (1973), 61–67. MR0380226
  • Kramer, Horst; Németh, A. B. Equally spaced points for families of compact convex sets in Minkowski spaces. Mathematica (Cluj) 15(38) (1973), 71–78. MR0362062
  • Németh, A. B. Disconjugacy of an equation by the disconjugacy of its equations in variation. Glasnik Mat. Ser. III 8(28) (1973), 229–245. MR0330626
  • Kramer, Horst; Németh, A. B. Supporting spheres for families of independent convex sets. Arch. Math. (Basel) 24 (1973), 91–96. MR0315590
  • H. Kramer, A.B. Németh, Triangles inscribed in smooth closed arcs, Rev. Anal. Numér. Théorie Approximation 1 (1972), 63–71. MR0375195
  • Németh, A. B. Unrestricted differential n-parameter families. I. Characterization and transformation theorems. Mathematica (Cluj) 14(37) (1972), 95–105. MR0335719
  • Németh, A. B. The homotopical characterization of the set of unrestricted Chebyshev spaces. Mathematica (Cluj) 13(36) 1971, 235–249. MR0343231
  • Németh, A. B. Continuous transformations of Čebyšev spaces and of Čebyšev spaces having the property I∗n. (Romanian) Stud. Cerc. Mat. 23 (1971), 1125–1136. MR0328446
  • Németh, A. B. Nonlinear differential n-parameter families. Rev. Roumaine Math. Pures Appl. 15 1970 111–118. MR0264285
  • Németh, A. B. About an imbedding conjecture for k-independent sets. Fund. Math. 67 1970 203–207. MR0261576
  • Németh, A. B. An iterative method of solving normal finite n-person games. (Romanian) Stud. Cerc. Mat. 21 1969 439–450. MR0274047
  • Németh, A. B. About the extension of the domain of definition of the Chebyshev systems defined on intervals of the real axis. Mathematica (Cluj) 11 (34) 1969 307–310. MR0265830
  • Németh, A. B. Korovkin's theorem for nonlinear 3-parameter families. Mathematica (Cluj) 11 (34) 1969 135–136. MR0259447
  • Németh, A. B. Homeomorphic projections of k-independent sets and Chebyshev subspaces of finite dimensional Chebyshev spaces. Mathematica (Cluj) 9 (32) 1967 325–333. MR0235367
  • Németh, A. B. Transformations of the Chebyshev systems. Mathematica (Cluj) 8 (31) 1966 315–333. MR0213787
  • Németh, A. B. A theorem on the solvability of the problem of lacunary interpolation. (Romanian) Stud. Cerc. Mat. 17 1965 1411–1413. MR0228885
  • Nemet, A. B. Games formed with the aid of one and the same matrix. (Russian) Mathematica (Cluj) 6 (29) 1964 81–85. MR0205701
  • A.B. Németh, Lacunary interpolation on distinct nodes. (Romanian) Acad. R. P. Romîne Fil. Cluj Stud. Cerc. Mat. 14 1963 111–122. MR0184013
  • A.B. Németh, Interpolating polynomial of type (0,n,2n,⋯,kn) and generalization for the general aspect of interpolation with lacunae. (Romanian) Acad. R. P. Romîne Fil. Cluj Stud. Cerc. Mat. 14 1963 103–110. MR0184012
  • A.B. Németh, Some aspects of the theory of convex cones in Hilbert space from the point of view of the notion of polar. (Romanian) Com. Acad. R. P. Romîne 14 1963 no. 2. 341–353. MR0180833
  • Alexandru B. Németh, On some properties of completely weighted and completely mixed matrices. (Romanian) Acad. R. P. Romîne Fil. Cluj Stud. Cerc. Mat. 13 1962 no. 1, 129–134. MR0178976
  • L. Negrescu, A. Németh, T. Rus, Positive solutions of a system of linear equations. (Romanian) Acad. R. P. Romîne Fil. Cluj Stud. Cerc. Mat. 13 1962 no. 1, 123–127. MR0178003
  • Alexandru B. Németh, Sur quelques propriétés des matrices complètement pondérées et complètement mixtes. Mathematica (Cluj) 4 (27) 1962 71–76. MR0172724
  • L. Negrescu, A. Németh, T. Rus, Sur les solutions d’un système d’équations linéaires. (French) Mathematica (Cluj) 4 (27) 1962 65–69. MR0156860
  • Alexandru B. Németh, On the structure of real matrices from the point of view of the theory of games. (Romanian) Acad. R. P. Romîne Fil. Cluj Stud. Cerc. Mat. 13 1962 no. 1, 135–145. MR0152537

versiune: 26 februarie 2018.

Meniu